Читалище “Чудомир” в село Турия отброи 120 лазарника

Ds olil

Читалището в село Турия чества своя 120-годишен юбилей. По повод празника кметът на Община Павел баня Иса Бесоолу поздрави ръководството и самодейците и им подари ваучер на стойност 1 000 лв. “НЧ “Чудомир-1905” не е само културен център, но и пазител на традициите и духа на село Турия. Това е мястото, където поколенията наред са се събирали, за да споделят знания, изкуство и обичаи, съхранявайки богатото културно наследство в региона.

Похвално е, че вече 120 години читалището живее своя живот. Нека НЧ „Чудомир-1905” продължава да подпомага обогатяването на културния живот в община Павел баня и предава традициите на младите!”, поздрави кметът Иса Бесоолу.

Учредено през 1905 г. от учители – ентусиасти, читалището в с. Турия се казва „Нов живот“, и наистина, внася свежест и разнообразие в ежедневието на турийците. Веднага се оформя библиотечна сбирка, с първите томчета, които са дарени от Георги Чорбаджийски. Интересът е голям, затова се организира търсене на книги за даряване от околните села. По хорти и седенки се обсъжда прочетеното и клюката отива на заден ред.

„Вечеринките“, както ги нарича Чудомир в разказите си, със сцената, където всеки може да се похвали с таланта си. Устремно се завърта колелото на самодейността в Читалището. Сформира се Битова певческа група, наброяваща 40-45 жени и мъже на различна възраст. Препяването, което е обичайно за забавление по домовете, се превръща в ансамблово пеене с ръководител и съпровод на музикален инструмент. Битовата група участва в много събори и печели престижни медали, но най-важен си остава златният от Копривщица през 1962 г.

Драматизациите, представени на сцената, са фурор за ново време, когато не е имало телевизори в повечето домове. От 1980 г. Читалището се казва „Чудомир“, на името на най-известния нашенец – Димитър Христов Чорбаджийски. Активната дейност се развива до 2010-2012 г., но и сега Читалището успява да обогатява библиотечния фонд, да събира самодейци от различни поколения и да пренася традициите през времето. Ежемесечно се отбелязват събития, свързани с местни обичаи и фолклор от националния и църковния календар. Активно се работи с деца. Лазарската група „Чудотворки“ е очакван гост във всеки дом на Лазаровден, но не се свършва до тук. „Заедно боядисваме събраните яйца и печем великденските курабии, кифли и козунаци. Украсяваме центъра на селото с изработени от нас декоративни фигурки и създаваме празнично настроение за всички“, разказва Иванка Костерова – председател на НЧ „Чудомир – 1905“ в село Турия. “Традицията е жива, усета за красота се поддържа и ще пребъде, щом има млади хора, които да продължат”, смята думите й Анета Събева – секретар на турийското читалище. 

 Снимките са на НЧ “Чудомир – 1905” от инициативите на ръководството и самодейците през годините.