Обществените консултации с граждани, на които ще бъдат предложени промените в Наредбата ще се проведат на 09.05.2025 г. от 17:00 часа в Ритуална зала в сградата на Общинска администрация, гр. Казанлък, бул. „Розова долина“ 6. Това съобщават от Община Казанлък с публикуване на Проекта, който ще бъде представен по време на общественото обсъждане.
Предложените изменения в Наредба №1 за осигуряване на обществения ред в община Казанлък са продиктувани от зачестили случаи на произшествия от водачи на електрически тротинетки, сигнали подадени от живущи в етажна собственост, сигнали и оплаквания от граждани с нарушаване на
нощната тишина, неправомерно използване на звукови устройства и провеждане на събития,
които смущават обществения ред. Проектът на Наредбата е подготвен с цел да се осигури ред в общината, да намалеят нарушенията и унифициране на работното време на всички търговски и развлекателни обекти, независимо от предназначението на сградата, в която са разположени, посочват от Община Казанлък.
Новият Чл. 43 забранява движението на велосипеди, тротинетки, триколки и други ППС в обозначените пешеходни зони на територията на Община Казанлък. Глобите са от 50 до 200 лева.
Част от текстовете касаят и заведенията за хранене и развлечения, както и други търговски обекти, като разрешеното работно време е от 06,00 часа до 22,30 часа. Кметът на Община Казанлък може в изключителни случаи, по искане на заинтересования търговец, да промени регламентираното работно време, когато с това няма да наруши обществения ред и спокойствието на гражданите.
Тази разпоредба не се прилага за заведения за обществено хранене и развлечения, намиращи се в жилищни сгради.
Към член Чл.10. към забраната за продължителното загряване и форсиране на място на автомобилните двигатели, се добавят „мотори, мотопеди, косачки, резачки, мотофрези и всякакъв вид двигатели с вътрешно горене и техни аналози“ в населените места в община Казанлък.
Не само просията подлежи на забрана, а и „събиране на помощи и дарения от физически, юридически лица и фондации, под каквато и да е форма на обществени места“.
Чл.9 се допълва със забрани за: предизвикване на скандали или сбивания, отправяне на обидни думи, неприлични жестове, заплахи, задоволяване на физиологични нужди извън определените за това места или извършване на други действия, нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото.
Остава забраната за ползването на общински площи за обществено ползване за употребата на алкохол, упойващи вещества и техни аналози.
Друго предложение за промяна е задължението към собствениците да не пречат на другите собственици, ползватели и обитатели да използват общите части на сградата; да не причиняват вреди на други обекти и общи части на сградата; да не завземат общи части на сградата; да не допускат в своя самостоятелен обект или в част от него извършването на дейности или действия, с които да се създава безпокойство за другите собственици, ползватели и обитатели; да се съобразяват и изпълняват изискванията на съответните нормативни актове при отглеждането на животни в самостоятелните си обекти, да спазват санитарните и хигиенните норми; да подават декларация по образец за вписване в книгата на етажната собственост на членовете на своите домакинства, на обитателите, както и на животните, които отглеждат в етажната собственост и подлежат на извеждане.
В проекта за промяна на Нередба № 1 е записано и че миенето на тераси, които са проектирани да извеждат мръсната вода върху тротоари, улици, булеварди, затревени площи и други, следва да се извършва в интервалите от 06:00 ч. до 07:00 ч. или от 20:00 ч. до 22:00 ч., както и поливането на цветя, които са разположени в саксии по первазите на терасите.
Нов Чл.28а предвижда собствениците на табла на газоразпределителната мрежа, електромерни и
разпределителни табла и трафопостове да ги поддържат в технически изправно състояние, с ограничен достъп на неоторизирани лица, както и тяхната цялост, без липсващи, изгнили или увредени части от съоръженията.
На баба им фърчилото