Изложба, конкурси и срещи с творци предложи програмата от третия ден на Чудомирови празници

Ds olil

С разнообразни събития премина третият ден от програмата на 31-ите Чудомирови празници в Казанлък. Гостите имаха възможност да видят както прояви за деца, така и литературно представяне и театрална постановка. 

В зала „Иван Милев“ се състоя награждаването на победителите в XXVIII Национален конкурс за весела детска рисунка с международно участие „Малките нашенци“ и XVIII Национален конкурс за хумористична литературна „Присмехулници“. Конкурсите са сред емблемите на Чудомирови празници, а организатори са ОДК „Св. Иван Рилски“.  Тази година за „Малките нашенци“ са били получени 871 творби на млади художници за деветте категории на формата, от 56 институции от 43 населени места от цялата страна. Компетентно жури с председател Румен Рачев – изявен казанлъшки художник, е класирало творбите. След крайната селекция са били подбрани 98 рисунки, от които 14 специални награди, 56 класирани на I, II и III място по възрастови групи и категории, както и 28 поощрителни награди. За „Присмехулници“ са били получени 152 литературни творби от 124 участници от 27 населени места. Жури с председател Иван Желязков – старши експерт по български език и литература в РУО – Стара Загора, е журирало детските литературни творби и е присъдило 22 награди, от които 6 специални, 13 класирани на I , II,  и III по възрастови групи и 3 допълнителни отличия. Отличията връчиха зам.-кметът Сребра Касева и председателят на фондация „Чудомир“ Борис Кърчев.

В музей „Чудомир“ младата аудитория имаше възможност да се срещне с твореца Георги Гечев, който представи своята книга-комикс за малки и големи „Весели врабчета“, като представянето беше придружено с работилница. „Весели врабчета“ е сборник от карикатури, които съм събрал за няколко месеца, посочи авторът, който е и родственик на Чудомир. По думите му това е „комикс и шаржове, но през герои, които са във формата на малки топчовци, в случая – весели врабчета“. Всяка история на всеки герой върви през семейството и всичко е хумористично, отбеляза Гечев. Той подчерта, че Чудомир никога не може да бъде настигнат, но онова, което проговаря в тази книжка, е една тънка нотка на хумора, типично казанлъшки и за региона.

В библиотека „Искра“ посетителите имаха възможност да видят изложбата „Шарен свят“ – рисунки на детска арт школа „Живопис“ към Военен клуб – Казанлък с ръководител Галя Иванова, която също е традиционна за празниците проява. В седмото издание на „Шарен свят“ участват 30 деца.

Програмата в музей „Чудомир“ продължи с литературно представяне. Проф. д.и.н. Вера Бонева  представи труда си „Въобщественик: Книга за Чудомир“, в който изследва Чудомир в „неговата самоидентификация като „въобщественик“ – творческа личност, ангажирана изцяло и всеотдайно с няколко роли – живопис, белетристика, краезнание, обществена дейност.“ Книгата застъпва по-малко известните факти от живота на автора, както педагогическата и краеведската му дейност, наставничеството му спрямо млади творци и пътуванията му в чужбина.

Разгледан е и проблемът за завещанията на твореца. В монографията са използвани и факти от архивите за любовните и семейни отношения със съпругата на Чудомир – Мара Чорбаджийска. Представящ беше Ивета Рашева от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, а на събитието присъстваха десетки гости. 

Денят завърши с постановката „Специалист по гафове“ на Драматичен театър „Рачо Стоянов“-  Габрово. 

Цялата програма на Чудомирови празници 2025, организирани от музей „Чудомир“, едноименната фондация и Община Казанлък, можете да видите ТУК.