С научна конференция, посветена на Димитър Чорбаджийски – Чудомир, представяне на книга и театрална постановка премина четвъртият ден от програмата на тазгодишните Чудомирови празници в Казанлък.
Националната научна конференция, посветена на живота и делото на хумориста събра учени и изследователи от цялата страна, чиито доклади тази година бяха обединени от темата „Дните може да изглеждат дълги, но годините са кратки…“. Водещ беше директорът на местния Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов.
Конференцията откриха председателят на Управителния съвет на фондация „Чудомир“ Борис Кърчев и директорът на едноименния музей Добрина Матова. Те напомниха за значимостта на конференцията по отношение на обогатяването на знанието за именития творец. Участваха проф. д-р Николай Аретов, проф. д.и.н. Вера Бонева, проф. д-р Алберт Бенбасат, Лилия Димитрова, д-р Калина Маджарова, доц. д-р Мая Горчева, проф. д-р Петко Петков, доц. Евгения Русинова, Венелина Пеева, Деница Рахнева, доц. д-р Николай Петков, арх. Милен Маринов, гл.ас. Петър Хаджинаков, Юлий Йорданов, доц. Венета Янкова. Представени бяха доклади, които разгледаха различни и неизследвани до момента аспекти от житейския път на твореца.
Съорганизатори на форума са Исторически музей (ИМ) “Искра” и Национален парк-музей (НПМ) “Шипка – Бузлуджа”. Ежегодно докладите, представени в конференцията, се публикуват в печатен сборник. Вече е наличен и сборникът от предходното издание на форума, което беше на тема „Посланията на Чудомир“.
Програмата в музей „Чудомир“ продължи с представянето на книгата „Многообразният Чудомир в неговото време“ на проф. Николай Аретов и проф. Алберт Бенбасат, представящ на която беше проф. д.и.н. Вера Бонева. “Това е една много необичайна книга, защото за пръв път двама души правят един хибриден жанр – нещо между монографии и сборник от статии, като по голямата част на Николай Аретов, а малко по-малко са моите. Те така се съчетава тия наши общи части от книгата и и ми се ще да мисля, че се е получила една монография за Чудомир в неговото време”, обяснява проф. Бенбасат.
Денят завърши с постановката „Остри завои“ на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен.
Цялата програма на Чудомирови празници 2025, организирани от музей „Чудомир“, едноименната фондация и Община Казанлък, можете да видите ТУК.
https://www.chudomir.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=461&Itemid=110
Информация: Фондация „Чудомир“






