Чудомирови празници – ден 2

Ds olil

С разнообразни прояви премина вторият ден от 31-ите Чудомирови празници в Казанлък. Празниците започнаха на 25 март и ще продължат до 1 април, а с пъстрата програма от културни прояви организаторите от Литературно-художествен музей „Чудомир“, едноименната фондация и Община Казанлък за поредна година напомнят за живота и творчеството патрона на празниците Димитър Чорбаджийски.

Днешният ден започна с творческото ателие „Нежни вдъхновения“, в което ученици от Национално училище по пластични изкуства и дизайн (НУПИД) „Акад. Дечко Узунов“ създадоха реплики на творби с женски образи на Чудомир. Победители в конкурса станаха Моника Иванова, Рая Енева и Стефани Петрова, които получиха ваучери от книжарница „Ориндж“, а специалната награда на гимназията получи Мария Колчева. Творческата работилница е вече традиционна част от празниците, посветени на видния художник и писател, като това е нейното осмо издание. Ръководители на учениците тази година бяха Радостина Павлова, Ани Желева и Силвия Попова. 

На тема „Изкуствен интелект“ твориха и участниците в осмото издание на традиционното „Училище за карикатура“, а в тазгодишното издание бяха Майя Чолакова и Валентин Георгиев от секция „Карикатура“ при Съюза на българските художници. Инициативата се осъществи със съдействието на

книжарница „Кандеко“ – Казанлък, а първо място спечели Никол Денкова. Втората награда отиде при Рая Енева и Светла Изворова, а трета – при Катерина Бастрева.

С изложбата „Автопортрети“ за пореден път в екипът на музей „Чудомир“ напомни за творчеството и таланта на съпругата на Чудомир Мара Нонова – Чорбаджийска. В експозицията са представени 24 автопортрета на художничката от фонда на музея, някои от които непоказвани до момента. Изложбата представиха директорът на музея Добрина Матова и изкуствоведът проф. Марин Добрев.

Още от първия момент, в който влязох в този музей, мой стремеж беше да отдадем на тази необходимото уважение като творец и да я направим достъпна за публиката, каза Добрина Матова. Тя напомни, че картините на Мара Чорбаджийска от фонда на музея са дигитализирани, а много от тях са реставрирани и консервирани благодарение на реставратора Стоян Николов. „Искам да благодаря и на проф. Добрев, който е наш съмишленик в това начинание, защото без неговия безкраен труд в рамките на десетилетия, нямаше да могат да се осъществят нито изложбите на художничката, нито да бъде издадена монографията за нея, която предстои да бъде представена за публиката“, посочи директорът.

Автопортретът е нещо много лично, посочи проф. Марин Добрев, който е единственият изследовател на творчеството на художничката и автор на първата монография за нея. Той подчерта, че в изложбата със сигурност има поне няколко творби, в които дори да не иска, няма как човек да не влезе, защото при Мара Чорбаджийска чистотата на израза е нещо, което няма как да не бъде предадено. Наистина се радвам, че през последните няколко години започна да се обръща все повече и повече внимание на жената в сянка, каза още изкуствоведът.

Програмата на втория ден от 31-ите Чудомирови празници завърши с премиера на постановката „Любов и други бедствия в офиса“ на Общинския театър „Любомир Кабакчиев“.

Цялата програма на Чудомирови празници 2025 можете да видите ТУК.

https://www.chudomir.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=461&Itemid=110

Информация: Фондация „Чудомир“