Ученици от клуб „Хаджиеновци“ посетиха емблематични места от историята на столицата

Ds olil

Разходка по улиците на София и посещение на емблематични места направиха ученици от клуб “Хаджиеновци“ с ръководител Марияна Йорданова и ученици от клуб “Креативни“ с ръководител Ани Тотева.

Пътуването до гр. София в периода 30-31 март 2025г. е част от инициативите по повод 100-годишния юбилей на училището, което носи името на Иван Хаджиенов.

Кмет на София в периода 1881-1883, Иван Хаджиенов е сред онези, които са поставили основите на съвременния ѝ облик. Градската градина – Пепинерата, първият водопровод, подарени места за Руската църква, Военното училище, Александровска болница, са сред нещата случили се по време на неговото кметуване.

„Да посетим не просто столицата, а градът, където Иван Хаджиенов е бил Кмет, бе замисълът на пътуването“, разказват от клуба, носещ името на патрона на гимназията.

Вълнение, възхищение и смесица от много други емоции изпитаха учениците, влизайки в сградата на Народното събрание. Посрещнати любезно от домакините, те имаха възможност не само да надникнат във всяко кътче на сградата – стаите на парламентарните групи, бюфета и кафенето, кулоарите, местата за журналисти, но и да изслушат вълнуващ разказ за историята на сградата на Парламента, за нейните перипетии през годините, за куриозни и любопитни случки, станали сред тези стени.

Най-вълнуващият момент настъпи в пленарната зала. Едни заеха местата на Председателя на Народното събрание и неговите заместници; други седнаха на местата на министрите; трети временно заеха депутатските кресла и само един се осмели да пробва стола на Президента.

Смях, гордост, реплика…дуплика.., обща снимка и натискане на парламентарния звънец. Край! Посещението приключи.

Но всеки създаде и отнесе със себе си спомен. Спомен, който ще разказва на близки, познати, роднини и приятели.

Обиколката на Хаджиеновци продължи със Софийски университет „Климент Охридски“, храм-паметник „Александър Невски“, Национален исторически музей, НДК, храм „Св. Неделя“ и прочутата „Витошка“.