На 17 април представят промените в Наредба №8 за архитектурния облик на града

Ds olil

Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 8 за специфичните изисквания към облика на градските пространства, сградите, архитектурните ансамбли на територията на община Казанлък ще бъде представен пред гражданите на Община Казанлък на 17.04.2025 г. от 17:00 часа в Ритуална зала в сградата на Общинска администрация, гр. Казанлък, бул. „Розова долина“ 6.

При прилагане на разпоредбите на наредбата е констатирана необходимост от допълнителни изисквания към предвижданията на ПУП-ПЗ за централната зона на гр. Казанлък, се казва в мотивите за промените. Поради наличието на редица пешеходни зони, тесни улици, оформени в резултат на развитието на град Казанлък през последните няколко века. Типично за градоустройственото развитие на всеки град с древна история, размера на улиците и градските пространства не е съобразен с транспортния трафик и урбанистичните форми, присъщи за 21 век.

В резултат на това, Община Казанлък предлага промени към Наредба №8 като се обособи чл. 8а. В него се казва, че при изработване на ПУП – план за застрояване, предвижданията му, следва да са съобразени с непосредствената градоустройствена среда (в това число материали, цвят и височина на околните съществуващи сгради и др.) и изискванията на тази наредба с цел осигуряване на хармонично архитектурно-силуетно единство на улиците и кварталите.
При изработване на ПУП – план за застрояване в обхвата на Зона Ц – централна, съгласно Приложение №1 от тази наредба, се спазват допълнителни специфични изисквания към обема и съдържанието на подробните устройствени планове.

Допускат се отклонения от изискванията по ал. 2 като се спазват изискванията на
действащия ОУПО Казанлък за територии и обекти със специално предназначение, свързани с отбраната и сигурността на страната и други, за които с нормативен акт и/или със специфични правила и нормативи са въведени ограничения в режима на застрояване и ползване, които влизат в противоречие с приетите стандарти; за обекти, които попадат в защитени територии за опазване на недвижимото културно наследство по смисъла на Закона за културното наследство, предложените цветови решения се съгласуват и от Национален институт за недвижимо културно наследство и Министерството на културата; урегулирани поземлени имоти с площ над 900 кв., дълбочина повече от 30 м и лице не по-малко от 20 м.; случаите, когато новопредвидената сграда и застрояване покриват калканна стена на съществуваща или заварена сграда с по-голяма височина от заложените по ал.2.

Постъпило е и предложение от Иван Лапчев – общински съветник от групата на ПП-ДБ в Общински съвет Казанлък, мандат 2023-2027, като са „наведени доводи за изключителна активна инвеститорска и строителна дейност на територията на общината“, което често води до непочистени строителни отпадъци или невъзстановени тротоарни и други настилки. В тази връзка са предложени изменения, касаещи почистването на строителните отпадъци след приключването
на строителните дейност и възстановяване на тротоарната настилка от строителя или инвеститора.

С допълнението на Наредба № 8 за специфичните изисквания към облика на градските пространства, сградите, архитектурните ансамбли на територията на община Казанлък, се цели запазване на облика на централната част на град Казанлък, като се запази ниско и средно
застрояване и се ограничи строителството на високи сгради, които в процеса на тяхната
експлоатация ще окажат негативен резултат върху околните пространства и ще натоварят
допълнително, вече натоварената улична мрежа и да се създаде ред за поддържане, запазване и възстановяване на публичните пространства, в частност тротоарни площи, по време и след извършване на строително монтажни работи в частни и други имоти.

В новите текстове към член 15 е посочено, че инвеститор или Строител на сграда, намираща се в строителните граници на градовете и селищата на територията на Община Казанлък, в срок от 1 месец след завършване на конструкцията на строящата се сграда /удостоверено с подписването на Акт 14/, е длъжен да възстанови тротоарната или друга настилка в района на строителните дейности, която е увредена, компрометирана, частично или напълно разрушена. Възстановителните дейности по ал.3 са за сметка на инвеститора или строителя.
Ако в едномесечения срок по ал.3 дейностите не са изпълнени, Общинската администрация има ангажимент да уведоми инвеститора или строителя, че в срок от 14 дни, ако тротоарната или друга настилка не са възстановени Община Казанлък спира процедурата за последващи инспекции и комисии за издаване на Акт 15 и Акт 16 за строителния обект, до пълното възстановяване на настилките.
Ако нарушената тротоарна настилка попада в обхвата на Зона Ц – централна, съгласно Приложение №1 от тази наредба и след изстичане на сроковете по ал.3 от Общината се възстановява настилката, като едновременно с това предявява иск към неизрядния строител или инвеститор.
Предявените суми ще се събират, чрез ЧСИ, а до изплащането им инвеститорът или строителят като задължени лица към Община Казанлък, нямат право да получават административни услуги от Общинската администрация.

За нарушения на тази наредба, на виновните физически лица се налага глоба в размер от 500 до 2 500 лева, а на едноличните търговци или юридическите лица – имуществена санкция в размер от 2 000 до 10 000 лева.

С предлаганите промени в Наредба №8 може да се запознаете тук.