На тази дата в Казанлък и региона

Ds olil

1834 – Роден е казанлъшкият възрожденски учител и публицист Иван Найденов. За кратко учителства в Казанлък, където е един от основателите на читалището. Участва в църковната борба и през 1877 г. е заточен в Мала Азия заедно с екзарх Антим I. Един от основателите на Българското читалище в Цариград през 1866 г. Капу-кехая на Българската екзархия пред Високата порта. Редактор на сп. „Читалище“, в. „Право“ и в. „Напредък“. Издава „Францушко-български разговорник“, „Кратка числителница“, превежда „Духа на законите“ на Монтескьо. Редовен член на Българското книжовно дружество. Негови ръкописи се съхраняват в Исторически музей „Искра“.

1889 – /по стар стил/ е роден Чудомир

2003 – Общият брой на безработните в Казанлък и региона бе 6170 души, от тях 1844 – младежи до 29-годишна възраст

2003 – В Художествената галерия в Стара Загора бе открита ретроспективна изложба „Художниците на Казанлък“. Представени бяха 39 автори, сред които Иван Милев, Ненко Балкански, Дечко Узунов

2024 – 190 г. от рождението на будителя от Казанлък Иван Найденов /1834-1910/ – български учител, публицист, книжовник и читалищен деец. За кратко учителства в Казанлък, където е един от основателите на читалището. Участва в църковната борба и през 1877 г. е заточен в Мала Азия заедно с екзарх Антим I. Един от основателите на Българското читалище в Цариград през 1866 г. Капу-кехая на Българската екзархия пред Високата порта. Редактор на сп. „Читалище“, в. „Право“ и в. „Напредък“. Издава „Францушко-български разговорник“, „Кратка числителница“, превежда „Духа на законите“ на Монтескьо. Редовен член на Българското книжовно дружество. Негови ръкописи се съхраняват в Исторически музей „Искра“. Улица в Казанлък носи неговото име.