В писмо до медията ни група граждани поставят проблем, който касае живеещите в пет блока, в карето между бул.“Княз Александър Батенберг“ и улиците „Хаджи Димитър“, „Граф Игнатиев“, „Тракия“ в Казанлък, където инвеститор с разрешението на Общинския съвет трябва да построи 28 гаража. Хората обаче са против. Те си искат пространството такова, каквото е, защото сега то поема като паркинг много повече коли, отколкото ако се построят 28 гаражни клетки.
Ето и съдържанието на писмото до Пресс ТВ:
„Разминаване в концепциите на Община и Общински съвет
На фона на обявеното обществено обсъждане на Наредбата за облика на градските пространства и сгради, насочени и към ограничаване на презастрояването се случват доста странни неща:
През месец февруари 2025 г. Председателя на Общински съвет Николай Златанов заяви публично, че Председателският съвет към ОбС се съобрази с желанието на гражданите, във връзка с колективна жалба от живущи в района на магазин Лидъл, за преразглеждане и отмяна на решение за учредяване на право на строеж за построяване на 28 броя гаражи, от инвеститор с частни
интереси с цел печалба, в междублоковото пространство между 5-те жилищни сгради.
Възложено бе на Кмета на град Казанлък да изготви идеен проект за оптимално използване на въпросния поземлен имот, като изграждане на паркоместа и градинки за игра на деца. Очакваше се да влезе в дневен ред за гласуване на сесия на Общински съвет.
От адресирано до живущите писмо, от същия председателски съвет става ясно, че не приема предложението на жалбоподателите за отмяна на решението на ОбС. Като основен мотив се сочи, че отмяна на решение, което е влязло в законна сила още преди 5 години, би създало лош прецедент за бъдещата работа на общинския съвет и се предоставяла на гражданите
възможност да атакуват стари решения!
Практиката на административните съдилища показва, че след намерени достатъчно основания са отменяни решения, и не е рагистрирана лавина от жалби и молби за отмяна на стари такива. Всеки казус си е бил конкретен. Гражданите считат също, че Председателския съвет, решенията на който
дори не са задължителни и изобщо не са административни актове, в случая с въпросното „решение“, под формата на бездействие, ще ограничи достъпа до участие в обсъждане и гласуване на сесия на Общински съвет на техия казус.
Съгласно Правилника за организацията и дейността на Общинския съвет, председателят е длъжен да включи в дневния ред всички надлежно внесени предложения и жалби. Става така, че идейния проект, изготвен от главния архитект на град Казанлък е станал известен само на председателите на
политическите партии, и само тяхната компетентност е била важна, за да решат, че не си заслужава да влезе в дневния ред за обсъждане и гласуване.
Гражданите ще отправят жалба към Областната управа във връзка с отказа да се гласува на сесия на общински съвет.
Също така търсят Общински съветник, който не се страхува, да внесе жалбата от тяхно име за гласуване, тъй като и това е опция??
Търси се и отговор на въпроса: Защо в един и същ момент се разминават намеренията на Община Казанлък, която полага толкова много усилия, за да приложи концепцията за зелена инфраструктура, с решенията на Общински съвет, които се явяват в полза на частни инвеститори и водят до презастрояване в централните градски части на Казанлък?!“