Днес, 15.02.2025г. – Живата памет на Вис виталис

Ds olil

1997 – В този ден, събота вечер, радио „Вис виталис“ постави своеобразен рекорд, като излъчи предаването с най-много интервюта – 16 бр., подготвени от репортерите на радиото. Водещ на предаването бе Васил Самарски, гост в студиото бе Мариета Станева, началник на отдел „Култура“ в Община Казанлък.

1998 – На провелото се Републиканско първенство по лека атлетика казанлъшките състезатели – юноши-старша възраст, спечелиха 1 златен, 2 сребърни и 1 бронзов медал. Завоюваха ги съответно: Нина Сербезова, Иглика Койнова и Димитър Бангов.

1999 – В „Арсенал“ влезе в действие нова и модерна пропускателна система – втората в страната след АЕЦ-Козлодуй.

1999 – В ИМ „Искра“ бе открита изложба „Светът на Баба Марта“ – с над 800 модела мартеници, събирани в продължение на 15 години от отдел „Етнография“.

2000 – Сметките на потребителите на ТЕЦ – Казанлък бяха нараснали 2 пъти. Дисбалансът се дължеше основно на изключените радиатори.

2000 – Унгарският културен център – София представи в Казанлък изложбата „Унгарски символи и история“ от пътуващата изложба „1000 години Унгария“. Изложбата откри унгарският културен аташе  в посолството на Унгария у нас и директор на центъра Дьорд Сорди.

2001 – Излезе от печат първата книга от двутомника „Хора и рози“ под заглавие „Звън на желязно клепало“ на казанлъшкия автор Атанас Гърков. Два дни след това – на 17 февруари, Гърков почина внезапно от инсулт.

2001 – Будапеща бе първата столица, в която гостува изложбата „Нашенци“ на Чудомир, съдържаща 79 акварела. Над 5000 българи видяха изложбата в Унгария.

2002 – Нови цени на питейната и каналната вода обяви в този ден ВиК – Стара Загора. За населението и бюджетните организации – 1 лев и 2 ст. за кубичен метър, за фирмите и обществения сектор – 1 лев и 5 ст.

2002 – В присъствието на генералния консул на Русия Андрей Воробьов и на много гости казанлъшката група за руски песни „Грамофон“ представи първия си албум „33 оборота“.

2002 – Филип Атанасов представи книгата си „Маратонът на едно ченге“.

2002 – „Трябва ли да има вечерен час за учениците?“. Това бе темата на дискусията в ефира на „Вис виталис“ в младежкото предаване „Каквото такова“  с водещи Ирина и Радо – осмокласници от ОУ „Н. Вапцаров“. Повечето ученици се обявиха срещу вечерния час, но имаше и такива, според които той е целесъобразен.

2002 – В интервю за радиото кметът на с. Бузовград Елена Николова заяви, че независимо от нищожния бюджет, отпуснат за селото, тя ще предприеме ремонти и канализация на селото.

2002 – Интервю за „Вис виталис“ даде художникът Румен Велев, собственик на галерия „Рувел“ в Казанлък, по повод откриването на негова изложба от 50 картини – живопис.

2002 – „Тракийската цивилизация трябва да получи международно признание наред с гръцката и римската. Казанлък е център на тази цивилизация“, – каза в интервю д-р Косьо Зарев, директор на ИМ „Искра“, след проведената в този ден Регионална конференция на траколозите, на която той и Евтимка Димитрова представиха доклад за тракийските погребални ритуали.

2005 – Началникът на РСПАБ – Казанлък майор Анчо Шишков стана треньор на 2004 г., с приз на МВР. Високото отличие майор Шишков получи след поредицата победи на ръководения от него отбор по пожароприложен спорт.

2007 – Съгласно заповед № 14-17 от 15.02.2007 г. на министъра на образованието Даниел Вълчев, по предложение на ОбС-Казанлък, Професионалната гимназия по пластични изкуства “Акад. Дечко Узунов” в гр. Казанлък получи нов статут –  Национална гимназия по пластични изкуства и дизайн “Акад. Дечко Узунов”.

2012 – Казанлък бе включен в световното приложение на Google Maps за заснемане на улици, квартали и сгради. Една от специализираните коли на Google бе шофирана от 27-годишен казанлъчанин.

2013 –  С поредица от събития – от представянето на различни презентации до организиране на гейм турнир, учениците и ръководството на казанлъшката Професионална гимназия „Иван Хаджиенов” отбелязаха 5-ата годишнина от създаването на IT школата в училището.

2013 – „Няма да бъдат предприети каквито и да било промени в европейското законодателство, които да доведат до рестрикции за българските розопроизводители“, заяви в Казанлък министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов на срещата си с розопроизводители и производители на продукти на основата на розово масло на тема „Проблеми, настояще и бъдеще на розопроизводството в България”. Представителите на бранша поставиха основно  два въпроса – за Закон за розопроизводството и за субсидии за розопроизводителите. На този етап въпросът със субсидиите не стоеше на дневен ред. „Не мисля, че е необходим специален Закон за розопроизводството. По същата логика могат да поискат закон и хлебарите, и млекарите, и месопроизводителите. Не мисля, че това ще реши всички проблеми в отрасъла. Важното е да се договорят и спазват всички правила в бъдещия програмен период за подпомагане на бранша”, отговори Найденов.

2016 – Искат повече полицаи по пътищата в старозагорско – Народните представители Пламен Йорданов, д-р Кирил Добрев и Маноил Манев са дискутирали тази тема с областния управител на старозагорска област.Те са коментирали  назначаването на допълнителни бройки полицаи за охрана и наблюдение на магистралите „Тракия” и „Марица” в частта им в Старозагорска област заради засиления мигрантския поток. В тази връзка на органите на реда са необходими и още няколко нови автомобила. Депутатите поеха ангажимент да отправят въпроса към министъра на вътрешните работи Румяна Бъчварова.

2021 – По обвинителен акт на Районна прокуратура – Стара Загора мъжът от Мъглиж, който преди година се прочу в социалната мрежа със садистичните си прояви спрямо куче, бе осъден на 8 месеца затвор за проявена жестокост.

2021 – В организирания от СБУ през 2020 година конкурс „Учител на годината“, казанлъчанинът Георги Даскалов бе класиран на първо място в категорията „Млад Учител“. Грамота, статуетка Икар и символичен звънец преподавателят по химия и физика получи лично от председателя на казанлъшката организация на СБУ Мими Ранева. Наградата му бе връчена от името на Янка Такева, председател на Синдиката на българските учители.

2022 – С подписка жителите на казанлъшкото село заявяват желанието си да опазят горския фонд от евентуална сеч на юг и на север от местността “Гецов кладенец“. На няколко места в селото, включително в Кметството и Читалището хората могат да подкрепят усилията за съхранението на гората. От инициативния комитет обясняват, че в подписката всеки може да се включи в срок до 6 март. От ДЛС „Мазалат“ проявяват разбиране към намеренията на голямодряновци, а те от своя страна са обнадеждени и вярват, че до конфронтация и по-твърди действия няма да се стигне.

2023 – Напусна ни Стефан Дамянов.

Стефан Дамянов беше начело на общината от 2003 до 2011 г

Дамянов ще остане в историята на Казанлък с няколко факта от своето управление. По неговото управление бе променен облика на града. Извършена бе реконструкция на централния площад „Севтополис“.

Дамянов промени изцяло и площадното пространство пред ЖП гарата на Казанлък.

Едно от най-големите постижения на Дамянов, което бе плод на няколкогодишни преговори и което до ден днешен има пряко отражение върху казанлъшкия бизнес е газификацията на Казанлък.

По времето на Дамянов, бяха извършени и част от знаковите открития в долината на траките. Счита се, че е негова заслуга оставането на златния венец от гробницата на Севт III  в казанлъшкия музей „Искра“, както и част от другите артефакти от гробницата. Тогава бе извършена и реконструкцията на могилата „Голямата Косматка“.

2024 – Казанлъшкият предприемач Жана Андонова сподели моментът от получаване на наградата от индийската асоциация за етерични масла. Андонова и нейната фирма от години произвежда масло от рози и различни етерични масла в Казанлък. Тя е сред първите български розотърговци, които реализират своята продукция в Дубай преди повече от 20 години. Контактите на Жана с Индия позволиха да стане и първият български производител отличен от асоциацията на етеричните производители в Индия с приз за високо качество.

2024 – От НАП  и частни съдебни изпълнители обявиха за продажба автомобили. Търгът е с тайно наддаване и ще се проведе на 12.03.2024 10:30 ч. като крайната дата за огледи е 01.03.2024 г. От Община Казанлък в търга са включени седем превозни средства. Сред тях камиони и автомобили. Най-скъпото возило е Лек автомобил марка „Audi“, модел „Q 7“  Година на производство 2014 г., мощност 250 kw. Първоначална цена: 42000 лв.

2024 – Гигантското бяло мече, превърнало се в хит в популярното приложение TikTok, поздрави десетки казанлъчани за празника на влюбените Свети Валентин. Споделяни от съгражданите ни клипчета в социалните медии са запечатали много приятни изненади и спомени, които са направили вечерта още по-запомняща се. Бялата мечка бе специален гост и в популярното казанлъшко заведение „Арена Запад“, по покана на собственика Деян Колев.

2024 – Скулптурата „Целувка“ на Христо Песев  от фонда на Художествена галерия – Казанлък бе изложена в централната сграда на институцията вчера по повод Деня на любовта. Няколко десетки влюбени двойки се възползваха и споделите любовта си със снимка пред пластиката. „Влюбени в изкуството“ бе надслова на събитието, както и на другото в Музей „Ахинора“, организирани от Галерията на 14 февруари. „Целувка“ е изработена от теракота (37 х 22 х 17) през 1982 г., а две години по-късно авторът я дарява на казанлъшката галерия. През 1984 г. Христо Песев на 21 февруари подрежда самостоятелна изложба в Казанлък и дарява цялата колекция от изложбата на Художествена галерия – Казанлък. „Целувка“ е една от дарените творби. През 2023 г. в къща музей „Дечко Узунов“ бе открита изложбата „Наслагващи се образи“, посветена на 100-годишнината от рождението на Христо Песев, роден през 1923 г. в Шипка.

2024 – С икономическа полиция Община Казанлък да проверява дали има укриване на туристически данък, поиска на заседание на местния парламент съветникът от ПП-ДБ Иван Лапчев (на снимката). Той изрази подозрение за качеството на събираемостта на този налог и предложи увеличението му с 50%, както и завишаване на патентния данък. Лапчев предложи на фирмите, извършващи туристически услуги, да бъдат извадени счетоводните балански от Търговския регистър и да им се търси сметка, ако са избегнали данъчните си задължения. На извънредно заседание на казанлъшкия общински съвет за приемане на Бюджет ‘2024, Живка Железова (ИТН) също се обяви за актуализация на туристическия данък с 50% и посочи, че според справка от Община Казанлък постъпленията за миналата година са 136 000 лева, от които съществената част от 94 000 лева са от хотел край Казанлък, започнал да функционира от месец юни 2023 г. Железова уточни, че общинската администрация е заложила приходи от туристически данък за настоящата година в размер на 100 000 лева, в бюджетната прогноза за идните три години сумата също е по 100 000 лева годишно. „Приходите от патентен данък също трябва да претърпят увеличение, тъй като от 1 януари с него ще бъдат облагани и питейни заведения с оборот до 100 000 лева и не са регистрирани по ДДС, коментира Железова и предложи увеличение от 10%. Джамал Папарланов обяви, че застана зад исканията за увеличение на туристическия и патентния данък, но с условието завишенията да бъдат обсъдени предварително с браншовите организации. Кметът Галина Стоянова поясни, че за да бъдат актуализирани тези данъци общинските съветници трябва да инициират промени в Наредбата, с която се определя размерът на местните данъци и такси.

2024 – Поезия на автори от цял свят пред прочутата Иван-Милева „Ахинора“ слушаха в Деня на влюбените казанлъчани, избрали соарето с чаша уханно вино в единствения в света музей на една картина. Поетесата Гергана Атанасова, по нейно признание, за първи път влезе в ролята на четец, тъй като досега е представяла само свои стихове пред публика. Свои опити в мерена реч сподели преподавателката в Художествената гимназия в Казанлък Деница Добрева, а екскурзоводът в Музей „Ахинора“ Джоана Брадшоу се включи със стихове на английски. Всеки посетител изтегли стих на известен поет, който да подари на любимия човек. И Джоана, и колежката ѝ Мария Танева с охота разказваха за това как са открили ароматното вино „Ахинора“, чийто бял вариант ухае на теменуги, както е в „Сказание за Ахинора“ на Николай Райнов, а от винарската изба веднага изразили готовност да дарят за поетичната вечер на 14 февруари в Казанлък. През целия ден влюбените можеха да запечатат на снимка целувките си пред смарагдовите очи на Ахинора. „Влюбени в изкуството“ бе надсловът на събитията на 14 февруари на Художествена галерия – Казанлък, чийто филиал е Музей „Ахинора“. В централната сграда бе изложена скулптурата „Целувка“ на Христо Песев. Няколко десетки влюбени двойки се възползваха и споделите любовта си със снимка пред пластиката.