Днес, 11.03.2025г. – Живата памет на Вис виталис

Ds olil

1993 – Гост в студиото бе Пепа Пенчева от ИМ „Искра“ – по повод 80 години от превземането на Одринската крепост. Тя разказа за героизма на 23-ти пехотен Шипченски полк.

1994 – „Изпълняваме плана си едва на 30%, жените отказват прегледи. За един специален преглед на Запад жените поне 2 пъти посещават гинеколог“, – каза в интервю д-р Балабанова – гинеколог, разяснявайки функциите на АГО-кабинета в Казанлък.

1994 – С откровен разговор за анархизма в студиото на „Вис виталис“ гостува Горяна Несторова, свързана с горяните, откъдето идва и името ѝ. Тя разказа, че баща ѝ, убит през 1954 г., е дал живота си за анархизма. Сподели и за вредите, които ѝ е нанесъл произходът ѝ – не са я приели да учи, имала право да работи само в строителството. Към момента се занимаваше с балет.

1997 – Актрисата Доротея Тончева изнесе самостоятелен рецитал в Казанлък. След спектакъла за слушателите на „Вис виталис“ тя сподели: „Следвам Стефан Цанев. Не мога без сцената. Свободата я намирам в професията си“. В интервю на Владимир Паскалев съпругът й, поетът Стефан Цанев, разказа за създаването на поемата си „Стъпки по облаците“ и изрази мнение, че „хората на изкуството не трябва да стават щатни политици“. На въпроса: „Къде да търсим спасението?“, той отговори: „Всеки в себе си – духовно, и тогава – заедно“.

1997 –Кметът Иван Гороломов и Надежда Петкова – началник на РЦСГ, се срещнаха с жителите от ромския квартал, за да предложат на социално слабите роми общинска земя, която сами да обработват. Те им разясниха и възможностите да закупят ведомствени жилища. Малцина роми проявиха интерес към възможността да си помагат, обработвайки земя.

1997 – Работниците на „Българска роза-Севтополис“ обявиха гражданско неподчинение. Те заключиха вратите и не допуснаха новоназначения изпълнителен директор Дончо Дончевски до работното му място.

1997 – Конституционният съдия Димитър Гочев изнесе в Казанлък беседа на тема „Как българите да защитят конституционните си права“.

1998 – За да проверят и изяснят причините за велите парализи, за които в Казанлък бяха регистрирани 2 случая, тук пристигнаха представители на Световната здравна организация и на Министерството на здравеопазването. Вялата парализа е вирусно заболяване с пареза на различни мускули, най-често са засегнати лицевите.

1998 – Свои спомени за проф. Атанас Божков, първият председател на фондация „Чудомир“, разказаха в ефир Петя Павлович – диригент на хор „Петко Стайнов“, Пеньо Терзиев – директор на музей „Чудомир“ и Веселин Стоянов – журналист и писател.

1999 – Националното сдружение на общините в България – НСОРБ, член на УС на което бе кметът на Казанлък Иван Гороломов, взе решение общинските кметове в страната да поискат среща с премира Иван Костов заради намалените бюджети спрямо предходната година. При отказ – кметовете да се изправят пред Министерския съвет, преди пред общините им да са се изправили гражданите.

1999 – Към тази дата бе изкупено цялото количество тютюн реколта,98. Предвидено бе през 1999 г. с тютюн да бъдат засети 1083 дка.

2002 –Първи награди от 16-я Национален конкурс за най-добро изпълнение на българска музикална творба – Бургас, завоюваха Елица Желева и Петя Ставрева – възпитанички на Елена Юлиянова. Специалната награда бе за Надежда Цанова.

2002 – Художественото училище в Казанлък гостува в Стара Загора с изложбата „Измерения на красотата“ – скулптури, макети по дизайн и китари“, а няколко дни по-късно и в „Етъра“ – по повод Световния ден на водата.

2004 –На срещанаВасил Самарски – общински съветник, директор на Театър „Л. Кабакчиев“ и председател на НЧ „Искра“, и арх. Стефка Духнева, които бяха на едномесечно обучение в Япония по въпросите на регионалното развитие, с кмета на Фукуяма Акира Миоши, японската страна изрази желание в Казанлък да се построи къща на Дружеството за приятелство „Фукуяма – България“ и парк на розата на Фукуяма в България. В гр. Нагоя Самарски и Духнева представиха проект за 5 години „Казанлък – туристически център“, защитен пред представители на Агенцията за развитие „Джайка“, Центъра за регионално развитие на ООН и др. институции, дали изключително висока оценка за задълбоченото разбиране на японския опит отстрана на представителите на Община Казанлък.

2006 – 10-годишният Никола Георгиев, възпитаник на ШИ „Ем. Манолов“, бе отличен със Специалната награда, която бе най-високото отличие в 18-я Национален конкурс за българска музикална творба „Върбан Върбанов“ – Бургас. Децата от Казанлък завоюваха общо 11 награди на този конкурс.

2007 – В този ден се състоя церемония по освещаването на войнишкия паметник в с. Горно Черковище, строен през 30-те години на миналия век, намиращ се в двора на местното училище. По инициатива на казанлъшката организация на ВМРО-БНД 8-те плочи на паметника, които се намираха в окаяно състояние, бяха възстановени. В освещаването се включиха почетната рота и духовият оркестър на Пета Шипченска механизирана бригада.

2009 – С цел откритост и прозрачност, общественият посредник Катя Киликчиева в специално писмо предложи на кмета Стефан Дамянов журналистите да присъстват на седмичните му оперативки – така, както е в много български общини. Това предложение Киликчиева направи след изразено от градоначалника за пореден път недоволство, че журналисти неточно и необективно поднасят информация на гражданите. Дамянов изрази мнение, че „идеята на Киликчиева цели умишлена конфронтация между Общината и медиите“.

2011 – Красив и приветлив кът за деца и родители бе открит в казанлъшкия парк „Розариум“. Детската площадка бе оборудвана с люлки, пързалка, катерушка, пясъчник, с близо 10 пейки и кошчета за отпадъци. Изградени бяха и допълнителни алеи около нея. Съоръжението бе дарено от финансово-кредитна компания. Площадката в Казанлък бе първата открита от компанията за 2011-та година в България, предстоеше да бъдат открити още 12, информира маркетинг-мениджърът й Емил Бояджиев.

2011 – Дългогодишният председател на казанлъшкото Трудово кооперативно земеделско стопанство Минчо Минчев представи своята книга „Спомени и размисли на един председател на ТКЗС“. „Книгата не е история на ТКЗС-то, а събития, за които имам лични спомени“, обясни Минчев. Издаването на книгата бе финансирано от Дочка Богданова, председател на казанлъшката кооперация „Искра”.

2013 – Танцовите двойки на Клуба по спортни танци „Роза” – Казанлък спечелиха две първи места от Държавното първенство в столицата. Отново шампиони на страната на стандарт станаха Атанас Русев и Симона Янева в клас 18А+А, а в клас 9Е, при 9-годишните, лидери бяха Николай Ламбов и Габриела Инджова.

2014 – По време на Национална среща с медиите „Открито управление“ министър-председателят Пламен Орешарски публично коментира разпределението на средствата. Той цитира Казанлък, който не получаваше средства, и посочи, че фактор е работата по европейски проекти. „В такова положение са не само Казанлък, а и други градове. Изглежда, средствата са били за големи и малки населени места, но не и за средни. Казанлък има доста европейски проекти, които ще съдействат за развитие на инфраструктурата на града“, – каза Орешарски. Той оповести анализ как са разпределяни дотогава капиталовите разходи: 36 на сто са били насочени към населени места, чиито кметове са от ГЕРБ, 24 от БСП, 17 от ДПС, 33 на сто – за всички останали. За периода от юли 2009 до края на 2013 година разпределението на капиталовите разходи е било: за общини с кметове на ГЕРБ – 86 на сто, общини с кметове на БСП – 4 на сто, на ДПС – 2 на сто, за всички останали – 8 на сто. „Асиметрията е очевидна“, каза премиерът и подчерта: „По сегашната ПИП разпределението е сравнително равномерно“.

2016 – На 68 години Ради Милев се кани да пробяга цели 246 км. Ултрамаратонецът от Казанлък Ради Милев /на снимката вляво/ще се впусне за трети път в голямото приключение, наречено Спартатлон. Ради научи новината, след като вчера бе публикуван списъкът на допуснатите до участие в престижното състезание. До участие са допуснати ултрабегачи от над 50 страни. Ради Милев е единствения участник от България в този списък.

2016 – Изгорената заради селфи Марияна е родом от Казанлък – Случката с драматичен финал на поредния опит за самоснимане на екстремни места се разигра на 5 март на гара Север в Димитровград. Момичето заедно с две свои приятелки от кв. Мариино отишли да си правят селфи на влак. Когато 16-годишната се качила на вагон, последвал силен токов удар, който изгорил краката й и лявата й ръка.

2016 – В ранните часове на 11 март младеж на 22 години изоставил по неясни причини своя автомобил „Хонда Сивик“ насред жп прелез до радневското село Знаменосец и после отпрашил в неизвестна посока. Малко по-късно влак по направлението Раднево – Симеоновград минал през „Хонда“-та, влачил я и я размазал. Измереният спирачен път на релсовата композиция бил близо 600 метра, информираха Пресс ТВ отлично запознати. Прелезът е бил осигурен със звукова и светлина сигнализация. Въпреки това остава странно защо А.Й. зарязал колата върху прелеза

2020 – Петима работника от Завод 4 на „Арсенал“ – Казанлък, площадка Мъглиж, пострадаха при инцидент, възникнал в склад към завода. Пострадалите бях без опасност за живота, имаха порезни рани от счупени стъкла и повредена дограма на склада, откарани бяха в Спешния център на Казанлък за оказване на помощ, според Стойчо Крачолов, директор по специалните и административни въпроси на дружеството. Инцидентът  стана около 9,15 часа сутринта. Нямаше други разрушения и опасности за живота на останалите работници в завод 4. Заводът бе разпуснат. На мястото на сградата остана само кратер.

2021 – Екип на Бърза помощ прибра припаднал върху жп релсите мъж. Камерите на БДЖ са засекли как той се свлича в района на гарата в Казанлък. Наблюдателните железничари веднага подават сигнал към екипа на Спешна помощ при болницата в Казанлък, който се отзовава, за да прибере за преглед пострадалия. За щастие, по време на изчакването на линейката с парамедиците в района не е преминавала влакова композиция. Добре, че диспечерът е реагирал толкова бързо, кой знае какво можеше да стане, разказаха очевидци.

2024 – Туристи споделиха любопитни снимки на следи от мечки в Балкана. Забелязани са в планината над павелбанското село Скобелево. През последните години популацията на този вид животни се увеличава. Заради липсата на храна те нерядко слизат близо до населените места. Към този момент няма сведения мечките да са забелязани близо до село Скобелево.

2024 – Жители на казанлъшкото село Дунавци споделят, че дърветата над селото масово са със лишеи по тях. Ярките лишеи са познати на градинарите и определено вредят на дърветата. Те трябва да бъдат обработени, за да спре разпространението на лишея и се запазят дървесните видове. До колко лишеите са разпространени, дали има опасност за горите до селото и трябва ли да бъдат третирани, очакваме да се произнесат лесовъдите.

2024 – След топлия февруари и сравнително топлото време през зимата дръвчетата в Балкана до Казанлък вече разцъфнаха. През последните дни, обаче, макар и малко има снеговалежи. Те и минусовите температури високо в Балкана доведоха до именно тази гледка на замръзнали току що разцъфнали цветове по дърветата.