Държавният секретар на САЩ: Ще се опитаме да откъснем Русия от Китай

Ds olil

Американският държавен секретар Марко Рубио заяви, че президентът Доналд Тръмп и неговата администрация възнамеряват да откъснат Русия от Китай, подобно на политиката на Ричард Никсън за откъсване на Китай от Съветския съюз по време на Студената война.

„Не знам дали някога ще успеем напълно да ги откъснем от близките им отношения с китайците“, отговори Рубио в интервю за Breitbart News, попитан дали усилията на Тръмп да сложи край на конфликта в Украйна са подобни на историческото пътуване на Никсън до Китай за отслабване на Съветския съюз. „Също така мисля, че ако Китай и Русия бъдат хванати за гърлото, това ще бъде лошо за глобалната стабилност, защото и двете страни са ядрени сили. Но ми се струва, че сега има ситуация, в която руснаците са все по-зависими от китайците. И ако се замислите, това също не е добър резултат“, смята държавният секретар.

Според Рубио отношенията между САЩ и Китай ще определят характера на този век и в тoзи смисъл и руснаците, и американците ще бъдат по-добре, ако Русия не стане напълно зависима от Китай като „младши партньор“.

„Отношенията между САЩ и Китай са голямата история на 21-ви век“, каза Рубио. „Ако Русия в дългосрочен план се превърне в постоянен младши партньор на Китай, тогава ще получим две ядрени сили, които съвместно се противопоставят на САЩ. Ако тази тенденция продължи, след пет-десет години може да се окажем в ситуация, в която Русия няма да може да подобри отношенията си със САЩ, дори и да иска, защото ще бъде изцяло зависима от китайците, тъй като ние прекъснахме всички отношения с тях. Не знам колко добър е този резултат за нас.

За нас е по-добре да поддържаме връзка. Ще има съперничество между нас и китайците, може би дори пряка конфронтация (не военна, надявам се), защото те се занимават с всякакви измами и кражби в търговията и икономиката. Ще имаме разногласия с руснаците, но трябва да поддържаме отношения и с двете. Това са големи и мощни държави с ядрени арсенали.

Те могат да проектират сила по целия свят. Мисля, че сме загубили идеята за зрялост и здрав разум в дипломатическите отношения. Една от задачите на дипломатическите отношения е способността да общуват и решават проблеми с други велики сили по света, за да се избегнат войни и конфликти. Но ми се струва, че ако руснаците станат младши партньор на Китай завинаги, ако трябва да направят това, което Пекин им казва, защото зависят от него, това няма да е добър резултат за Русия, но и за Америка, Европа и целия свят“, заяви Рубио.

Първото му чуждестранно посещение като държавен секретар беше в Панама. По време на това пътуване той успя да убеди панамското правителство да се оттегли от китайската инициатива „Един пояс, един път“. Китайците я използват като инструмент за постигане на глобалната си хегемония. Те примамват бедните страни с дълговата си дипломация, използвайки заеми и финанси като външнополитически и икономически оръжия.

В Панама, където се намира Панамският канал, действията на Китай представляват сериозна заплаха за търговията на САЩ, тъй като каналът е изключително важен за САЩ по различни причини.

„Панамският канал е построен от Съединените щати. Построихме го, защото без него ни отнемаше много време, за да стигнем до Тихия океан. И това е много важно за нас стратегически“, каза Рубио пред Breitbart News. – „За съжаление, Джими Картър го даде на панамците. И се събудихме от хибернация само 20 години по-късно и виждаме колко много проблеми са се натрупали. Китайците по същество притежават две големи пристанища от двете страни на канала. По време на конфликт китайците могат да спрат движението на кораби. Това е, от което се страхуваме.“

Рубио обясни директно антикитайската политика на новата администрация на Белия дом: „Президентът Тръмп обича да казва, че дадохме този канал на Панама, а не на китайците. Така че мисля, че при предишния президент на Панама – не сегашния, защото той е проамерикански – панамците забравиха за Тайван и започнаха да приемат всякакви пари, заемайки по-прокитайска позиция. Затова е добре, че там имаме проамерикански партньор, който се отказа от инициативата „Един пояс, един път“. Това е първата държава в Латинска Америка, която се оттегля от инициативата „Един пояс, един път“. Хубавото е, че те одитират китайските компании, които управляват тези две пристанища. Нека видим как ще завърши този одит. Мисля, че когато одитът приключи, те ще открият много лоши неща там. Надявам се, че китайците ще престанат да бъдат собственици.“

Съединените щати са в отбранителна позиция срещу инициативата на Китай „Един пояс, един път“. Те убеждават други страни като Панама да я напуснат, а останалите – да не се присъединяват към нея. Но те все още нямат настъпателна стратегия за борба с китайския план за глобално влияние. Тръмп изглежда е решил да действа в тази насока. Той подписа споразумение с индийския премиер Нарендра Моди за формиране на икономическия коридор Индия-Близкия Изток-Европа (IMEC). Коридорът е предложен маршрут от Индия до Европа през Обединените арабски емирства, Саудитска Арабия , Израел, Гърция и Кипър.

Описвайки политиката на Китай за икономическо подчинение на държавите чрез финансова зависимост и заеми, Рубио на практика описа дългогодишната политика на САЩ за икономическа и политическа принуда на държавите по света.

„Мисля, че ще има нови големи сделки като тази при президента Тръмп“, каза Рубио, отговаряйки на въпрос за икономическия коридор и споразумението, подписано от Тръмп и Моди. Интересно е, защото знам, че непрекъснато четете за това колко изолационист е президентът Тръмп. Не, той не е изолационист. Това, което президентът Тръмп иска, е Америка отново да бъде уважавана по целия свят и нашите интереси по света да бъдат защитени. Не е в наш интерес да живеем в полукълбото, което наричаме дом, заобиколени от страни, които вземат заеми от Китай и му задлъжняват. В крайна сметка поради това те са оставени на милостта на Китай. Китай ще ви заеме толкова пари, колкото иска, а вие няма да можете да ги върнете. Тогава той ви хваща за гърлото и вие трябва да гласувате с него в ООН, трябва да правите това, което той ви казва. При този сценарий ще се събудим една хубава сутрин и ще открием, че китайците са създали военноморски бази в Западното полукълбо, от които лесно могат да ни заплашат. Ще се събудим и ще осъзнаем, че Китай се е превърнал в доминиращ търговски партньор за всички страни, които са наши съседи“, коментира американският дипломат.

„Какво иска да направи Тръмп? Мисля, че вече можете да видите как започна работата за обръщане на всичко това не само в нашето полукълбо, но и по целия свят, например в Индо-Тихоокеанския регион. Имаме съюзници там като Япония, Южна Корея, Филипините, Австралия, Индия, разбира се. Това са страни, които не искат да живеят в Индо-Тихоокеанския регион, където доминира Китай и където се считат за васални държави. Те искат Съединените щати да останат техен партньор. Те искат да участваме в това, което се случва там. При президента Тръмп това е, което правим, действайки от позиция на сила, а не от позиция на слабост“, заяви Рубио.

Източник: Обективно бг