46 години от първия български полет в Космоса

Ds olil

Днес се навършват 46 години от полета на първия български космонавт – Георги Иванов

На 1 март 1978 г. Георги Иванов е избран за космонавт във втората група от програмата „Интеркосмос“ и започва обучение в Центъра за подготовка на космонавти „Юрий Гагарин“.

На 10 април 1979 г., в 20:34 ч. московско време, космическият кораб „Союз-33“ е изстрелян в орбита около Земята. На борда е и първият български космонавт Георги Иванов, заедно с командира на полета Николай Рукавишников.

Поради техническа неизправност корабът не успява да се скачи с орбиталната станция „Салют-6“. По време на сближаването скоростта е по-висока от предвидената, системата за управление прави опит за корекция, при която прогаря едната страна на горивната камера на основния двигателСкачването става невъзможно.

След 31 пълни обиколки около Земята, корабът е успешно приземен 320 км югоизточно от Джезказган, като полетът продължава 1 денонощие, 23 часа и 1 минута.

Разпространилите се слухове, че Рукавишников е припаднал по време на полета и корабът е бил приземен самостоятелно от Георги Иванов, са категорично опровергани от самия Иванов:

„Искам наистина веднъж завинаги да се спре с тези спекулации… Става дума за отиграване на една от всичките около 250-260 извънредни ситуации… Друга ситуация беше „Командирът е загубил съзнание, действа само бордният инженер“ – в случая аз. Това също сме го тренирали многократно… Журналистите явно забравиха, че въпросът е за нашите тренировки и свързаха обясненията на Николай с полета. В резултат тръгнаха спекулации, което няма нищо общо с реалността. Никой не е губил съзнание по време на целия полет – и двамата с Николай действахме в пълен синхрон точно според инструкциите.“

Анализът на полета от държавната комисия на СССР показва, че той е предоставил изключително важни данни за бъдещото развитие на космическите мисии.

Днес спускаемият апарат на „Союз-33“ се съхранява в Музея на авиацията в авиобазата „Крумово“ край Пловдив – свидетелство за смелостта и професионализма на първия българин, излетял в Космоса.

Източник: Евроком