Стефан Бакалов, „Митници“: Навлиза нов вид опиоид, между 500 и 1000 пъти по-мощен от фентанила

Ds olil

Сред най-новите и опасни наркотици, които навлизат в няколко държави, е „слонската упойка“ – вещество, което е по-силно от фентанил и води до ужасяващи последици за употребяващите.

„Това е наркотик с изключително силно действие, което може да предизвика бърза и тежка зависимост.

Информираността и превенцията трябва да бъдат основни приоритети в борбата с тази заплаха“.

Това коментира Стефан Бакалов, началник отдел в агенция „Митници“ пред Нова тв.

Полусинтетичните и синтетичните наркотици ще определят настоящето и бъдещето ни, заяви още Стефан Бакалов. По думите му, производството на тези вещества се разраства, като все повече държави в Европейския съюз вече

ги произвеждат.

Друг тревожен феномен е навлизането на синтетичните опиоиди в Европа, което според експерта представлява още по-голяма опасност.

Тези вещества от години се използват в хуманната медицина, но нелегалното им производство и продажба вече е факт. Синтетичните опиоиди са изключително мощни и често се добавят към други наркотици като кокаин, марихуана, амфетамини и хероин, за да засилят ефекта им.

По-силна дрога от фентанила е слонската упойка. Това е вид транквилант, който е толкова мощен, че се използва и за слонове. Когато се използва от хора, те изпадат в кома или падат на земята, обясни Бакалов. Мощността на различните видове психоактивни вещества е важна за потребителя, защото колкото по-мощни са, толкова по-малки са разходите. Но пък често се стига до смърт.

Тази дрога присъства в Европа от миналата година. Засега у нас драстични случаи все още не са констатирани, но има в различни държави. Точно затова се стараем да информираме за всички различни видове опасни наркотици,

синтетични и полусинтетични вещества, обясни Бакалов.

Слонската упойка“ присъства в Европа от миналата година, според информацията на властите. „Стараем се да информираме децата предварително колко страшно може да бъде. В съседни държави има случаи, в България все още нямаме данни или поне не сме разбрали“, каза Бакалов.

Източник: Епицентър