Министърът на отбраната: Подготвяме законодателни промени за въвеждане на задължителна военна подготовка

Ds olil

В министерство на отбраната работим по законодателни промени в Закона за въоръжените сили и този за запаса за задължителна военна подготовка. Когато сме готови, се надяваме да убедим депутатите да ни подкрепят, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов в интервю пред БНР.

Според него това е вариант да се преодолее недокомплекта в родната армия. И уточни, че не става въпрос за връщане на задължителна наборна военна служба, а за хора, чиито професии включват боравене с оръжие.

„Голямата част на Алианса са професионалисти и никой не се отказва от тях, но войната в Украйна показа, че при класически, дългосрочен конфликт трябва да има мобилизационни мероприятия. За да има мобилизация трябва да имаме граждани, преминали военна подготовка и са в запаса. Тук е големият въпрос за подхода. Някои европейски държави използват наборната военна служба, други – задължителна военна подготовка. Ние в МО работим и нашата идея е думата „задължителна“ да не се разбира като срочна, наборна, военна служба, а задължителна за онези български граждани, които желаят да работят и тяхната професия да е свързана с използването на оръжие – МВР, охрана на съдебната власт, охранителните фирми, Гранична полиция. За тези категории да бъде въведена задължителна военна подготовка“, обясни министър Запрянов.

Той посочи, че от 2007 г. в България не са правени мобилизационни мероприятия.

За инициативата за сътрудничество между Хърватия, Албания и Косово военният министър каза,“не сме участвали“. Преди дни Косово, Албания и Хърватия подписаха тристранна декларация за военен съюз. Хърватският министър на отбраната Иван Анушич заяви, че „има възможност този тристранен военен съюз да се разшири в бъдеще с България“.

„Запознахме се с декларацията. Това не е нашият приоритет, той е да се фокусираме и да увеличим приноса си в НАТО и ЕС, за да стабилизираме ситуацията. За тази инициатива трябва да има вътрешно-политически процес, а такъв не е извършван. Имаме информация за инициативата, ще получим документите, но не се обсъжда на ниво МО и МВнР“, обясни министър Запрянов и допълни, че България има Стратегия на добросъседство, доверие и прозрачност.

Военният министър посочи, че планът „Превъоръжи Европа“ е принудителна мярка и трябва европейският стълб в НАТО да бъде развит и драматично да бъдат увеличени отбранителните способности.

„Последните 15 години всички операции, които ЕС се опита сам да започне, бяха покривани от САЩ. С идването на новата администрация на САЩ отново излезе като приоритет споделяне на тежестите и евросъюзниците да харчат повече за отбрана. Нашата  страна по разпореждане на премиера Желязков започна активна работа и в МО трябва да направим анализ и свързване на нашите отбранителни планове – програма до 2032 г. Трябва да свършим с насоките за развитие на нашата отбранителна индустрия. На запад те оперират със стандарти и тези на НАТО, а нашата отбранителна промишленост е от съветски тим. Сега е моментът заедно, като усилия на правителството и индустрия, да начертаем насоките, не само за модернизация, а и самата отбранителната индустрия. Трябва да се разработи стратегия за отбранителната индустрия на страната ни“, коментира Атанас Запрянов.

Източник: Обективно бг