50 мускала розово масло подарили казанлъчани на Великия княз Николай Николаевич-младши, който присъствал на откриването на първия в България паметник, посветен на българското опълчение, издигнат в Казанлък през 1902 г. Князът пристигнал за официалното откриване на 20 септември (стар стил) заедно с председателя на Народното събрания Драган Цанков, няколко министри, висши военни и живите опълченци, съобщава местния печат.
В дописка на „Казанлъшки градско-общински вестник“ се разказва, че кметът на града Христо Христов поднесъл „скромния подаръкъ от Казанлъшката розова долина в едно стъкло, състоящо се от 50 мускала в една богата и елегантна котия. Стъклото с маслото бе грижливо овито с бяла коприна и с трикольорна лента и с кордели и подпечатано с градския общински печат“. Мускалът е мярка за течности – приблизително 4 грама. Стъкленицата подарък за царствения гост побрала поти 200 г от течното злато, както е известно розовото масло.
Великият княз Николай Николаевич е племенник на руския император Александър II, син е на брата на императора Великия княз Николай Николаевич-старши. Младши участвал в боевете на Шипка и за заслуги бил повишен досрочно в чин полковник от чичо си Царят Освободител. Императора му присъдил орден „Св.Георги“ 4-та степен и златно оръжие с надпис „За храброст“.
Четвърт век след героичната Шипченска епопея князът направил височайшата визита специално за откриването на първия опълченски паметник у нас, поставен в казармения район на Казанлък (бившият Втори казармен район). Паметникът е изработен от бял мрамор, добит от връх Бузлуджа и гюлета, събрани от бойното поле на местността „Малуша“ край село Шейново.
46-годишният тогава Велик княз бил посрещнат по традиция с хляб и сол, се уточнява в хроника на „Казанлъшки градско-общински вестник“, орган на местната власт.
„Поднесеното от Казанлъшкий градский кметъ г. Хр.Христовъ табло (тарелка) на Великий князъ Николай Николаевичъ върху което имаше „хляб и солъ“ бе приготвено от търговската къща на скъпоценни неща и украшения „Щатцъ“ в Ст. София. Това табло имаше тежина повече от килограмъ на големина 30 х 30 смъ направено от чисто сребро позлатено в някои части, с богати орнаменти от Старо Български стилъ с старъ Българский гербъ и носеше напдписъ: „Добре дошъл, Великий княже“ г. Казанлъкъ 1877 – 1902 година. Поставено бе в една елегантна котия“.
Паметникът е въздигнат по инициатива на специален комитет от 23 Пехотен шипченски полк само за два месеца и половина. Осветен е от Старозагорския митрополит Методий Кусева, който държал реч, приветствайки инициатвния комитет и отбелязал, че войнството уважава паметта на падналите опълченци и че България трябва да се гордее със своята армия, която с дисциплината си е в положение да запази винаги своето Отечество.