Шипка вдигна голям празник за Трифон Зарезан

Ds olil

И тази година в Шипка отбелязаха традиционния празник на винарите и лозарите след дълга подготовка с отслужване на водосвет, курбан и общоградско веселие . Въпреки студеното време в местностите „Трифончето“ и „Кръстеца“ се събраха много жители и гости на китното градче, за да празнуват заедно Трифон Зарезан.

Спазвайки строго традицията, организатори на един от най-тачените от местното население празници са Трифонджийските комитети по места – за източния и западния квартал на града. Те приготвят обредни курбани, осигуряват места за гостите и канят музиканти. По този начин в Шипка се празнува от незапомнени времена.

Празникът в съботния ден, на 15 февруари, започна от местността „Трифончето“, където бе посрещната „кметската свита“ заедно с местния отец Иван, отслужил водосвета за здраве и благоденствие. Кметът на гр. Шипка Василка Панайотова поздрави присъстващите по повод празника, като пожела здраве, късмет и берекет във всеки дом, след което връчи тематичните дарове на организаторите: вино-символ на Христовата кръв и погача с грозд – символ на плодородието и трудолюбието.

„Въпреки, че гр. Шипка не е винарски район, имаме майстори, които приготвят прекрасно домашно червено вино“ – отбеляза тя. Това бе изводът след провелия се в предходната вечер конкурс.

Денят продължи с ритуално зарязване на лозата за берекет и благополучие от победителя на „Най-доброто домашно вино – реколта 2024″ за местността“ Чифлика“ Генчо Чавдаров и за местността „Кръстеца“ Борислав Грозев.

Деница Стефанова- секретар на НЧ “ Светлина- 1861″ и кметът Василка Панайотова връчиха грамоти и подаръци на всички победителите от конкурса.

Празненството продължи с организираната томбола и завърши с традиционния търг, на който гостите наддаваха за кожата, карантиите и другите части от обредните животни, също както са го правили техните предци. Тъй като поверието гласи, че който си закупи от тях, отнася в дома си здраве и берекет за семейството си.

Същите ритуали бяха изпълнени и на “ Кръстеца“. Местността е известна с първата църква на Шипка „Св. Николай Чудотворец“, която по време на Османското владичество е била вкопана под земята. В момента на това място има плоча с кръст, за да напомня за силата, вярата и стоицизма на шипченци. На мястото има новоизграден малък параклис с икони на Св. Николай Чудотворец.

Шипченци вярват, че мястото е свято, посещават го и палят свещички, отправяйки своите съкровени молитви за здраве и късмет.

Въпреки студеното време, старите поляни на “ Кръстеца“ и „Трифончето“ бяха изпълнени за празника с шипченци и гости от близо и далеч, дошли да се потопят в атмосферата на местната традиция. В края на деня от двата „Трифона“ хората се събраха в центъра на града, където веселието продължи с кръшни български хора и с пожелание за здрава, мирна, плодородна и успешна година.