Фондация „Проект Бузлуджа“ събира лични истории и гледни точки за създаването на първата експозиция на монумента

Ds olil

Фондация „Проект Бузлуджа“ стартира кампанията „Неписани истории за Бузлуджа“ с покана към всички желаещи да разкажат своята лична история и да изразят мнението си за паметника. До 9 април продължава кампанията и всеки желаещ може да се регистрира, а участниците с най-ярки разкази и позиции ще бъдат поканени да разкажат повече във видео интервю.

Споделете своята история тук.

Каква е целта?

Резултатите от кампанията, заедно с експертни проучвания и тематични дискусии, ще послужат за създаването на първия прототип на експозиция за паметника Бузлуджа. Тя ще бъде достъпна онлайн чрез специално разработен дигитален двойник на паметника. В дългосрочен план това може да стане основа за разработване на експозиция в самата сграда.

В основата на този проект има голям обществен интерес към паметника и липсва целият разказ за неговата история и значение . Фондация „Проект Бузлуджа“ ще събере всички гледни точки – лични спомени, преживявания, мнения за неговото минало, настояще и бъдеще. Това включва истории от строителството, изграждането, разграбването и преосмислянето на паметника, както и различни критични перспективи за сградата.

До момента фондацията изпълнява всички основни предпроектни проучвания и осъществи успешни аварийни мерки за стабилизиране на мозайките в сградата. Докато напредват дейностите по физическо опазване на паметника – включително предстоящите проекти за покриви и прозорци, ръководени от Областна администрация Стара Загора в партньорство с Община Казанлък и фондация „Проект Бузлуджа“, работата по съдържанието също е много важна, посочват от фондацията.

Ключовите въпроси, които трябва да намерят отговор, са:

Какъв е смисълът на тази сграда днес?

Как нейното съществуване може да бъде интерпретирано?

Какви истории и послания трябва да бъдат заложени в бъдещата експозиция?

Ако в миналото официалният разказ за монумента е бил налаган „отгоре“ с идеологическа цел, днес имаме възможност да изградим разказа „отдолу“ – чрез личните истории на хората. Това позволява създаване на многопластов наратив с дълбочина и образователна стойност, който да провокира критично мислене и активна гражданска позиция.

История на кампанията и международен контекст

Първото издание на „Неписани истории за Бузлуджа“ се провежда през 2020 г. , когато екипът на фондацията събра разкази на строителите и служителите на сградата .

Работата е част от международния проект „Развиване на включващ процес за комуникиране на противоречиво наследство“ по програма „Граждани, равенство, права и ценности“ (CERV) на ЕС .

Партньори по проекта са:

Болонският университет

EUROM – Европейската обсерватория на паметта към Барселонския университет

ATRIUM – Асоциация и европейски културен маршрут на Съвета на Европа

EuroClio – Европейска асоциация на преподавателите по история

Историите се събират както в България, така и в Италия . Болонският университет паралелно работи по изследването на историята на мозайките в Гимназията по аеронавтика във Форли.

Първите резултати от кампанията ще бъдат представени в рамките на „Форум за културно наследство: партньорства и общности“, който ще се проведе в София на 8 и 9 април .

Събитието ще събере експерти от над 10 държави, които ще обсъдят ангажираността на гражданите, изграждането на общности за наследство и сътрудничество между държавата, гражданския сектор и бизнеса за опазване на културното наследство.