Казанлъшкият поет Румен Денев представи първия си роман „Бреговете на Бохемия“ в Клуб „Писмена“ към Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, съобщава сайтът на библиотеката. В романа е изобразена удивително прецизно изградена панорама от исторически личности, поставени в убедителна амалгама от действителни и фикционални събития. Изключително находчиво е представен и Васил Левски, затова датата 20 февруари, когато събитието се проведе, не беше избрана случайно.
За романа говори проф. Алберт Бенбасат, който в обширно изложение представи многостранно „Бреговете на Бохемия“, разшифрова заглавието, което освен цитат от трагикомедията на Шекспир „Зимна приказка“ и на нивото на фикционалния свят на произведението прави ролята му по-различна.
Освен тази литературна препратка, романът насочва вниманието на читателите си и към други жанрове – към „Тъй рече Заратустра“ на Ницше, към музиката – чрез операта „Тоска“, арии от която звучаха в началото и в края на представянето на книгата. Те бяха осигурени от фонда на Музикалния отдел на Библиотека. Не на последно място романът влиза в диалог и с поезията, чрез включените авторски стихотворения, които органично се вписват в „Бреговете на Бохемия“.
Професор Бенбасат се спря на историческото време и възможните сюжети, които нарече „множество минисюжети“. Той ги оприличи на матрьошка или на излизащи от вълшебен цилиндър истории. „В някои свои минисюжети романът има допирни точки с покойния Христо Карастоянов, но тази прилика е само външна и бързо се разсейва, защото „Бреговете на Бохемия“ е конгломерат от мистификации“, каза още той с уважение и към двамата писатели.
Румен Денев изненада публиката, като прочете три стихотворения, написани наскоро, след като е препрочел романа си след излизането му и го е видял по нов начин. Той сподели също, че го е писал осем години.
В разговора за книгата се включиха също Митко Новков, който определи романа като романище, и Бойко Ламбовски, който се спря на трактата за войната. Според него той е изключително интересен и завърши изказването си с думите за книгата: „В нея всеки може да намери нещо, което да му допадне“. Издателката Дария Хараланова разказа за работата си по романа, който се издава с подкрепата на Министерството на културата по програмата „Помощ за книгата“.
Във витрина до Копирния център читателите и посетителите на Националната библиотека могат да видят изложени романът „Бреговете на Бохемия“, както и други издания от Румен Денев, а също да прочетат творби от „Животът на дъжда“ (1986) и „Вечният мир“ (1990). Витрината ще остане до 6 март, когато ще се състои следващото събитие на „Писмена“ с представянето на Кръстьо Раленков и неговата нова стихосбирка „Озаглавяване на живота“.
Източник: nationallibrary.bg