Първата и единствена засега у нас колекция, посветена на жената, бе представена на 8 март в Художествена галерия – Казанлък от собственичката ѝ – художничката Алла Георгиева. Частната колекцията включва визуални обекти, третиращи жената основно като сексуален обект, образци на рекламната индустрия, използваща женското тяло за продаване на различни стоки, съществуващи на пазара предмети от фотографии до специално създадени визуални обекти, дарени от приятелите на Алла Георгиева и други.
Художничаката започва да събира всякакви предмети, свързани с образа на жената в началото на 90-те години. Колекцията ѝ наброява стотици артефакти, които показва за първи път в изложба през 2020 година. Това е първото ѝ и последно показване, Алла Георгиева продължава да търси подходящо място, за да подреди там Музея на жената, който иска да създаде. Основната тема на този музей ще е образът на жената, интерпретиран в съвременната сувенирна промишленост, предмети за бита, дрехи, напитки, детски играчки, реклами и дизайн.
С подкрепата на „Българския фонд за жените“ сбирката на Музея на жената е била обогатена и подготвена за своето първо публично представяне, разказва Алла Георгиева. За експонирането ѝ в къщата музей „Вера Недкова“ в столицата Алла пребоядисва дадените й помещения в розово с уговорката след края на изложбата отново да върне стария цвят на стените. Всички артефакти са собственост на авторката на експозицията с изключение на този, представляващ дамски обувки на кокоши крачета, изработен от Чавдар Георгиев.
„Стигнахме заветното равноправие на половете. Имаме ли нужда от феминизъм? Каква е ролята на жената днес и може ли изобщо да говорим за един-единствен събирателен женски образ?“, пита Алла Георгиева в проекта си „Всичко (ни) е наред“.
Алла Георгиева е родена в украинския град Харков през 1957 г., но от 1981 г. свързва живота си със София, където живее и твори.
Колекцията ѝ продължава да търси своя постоянен дом в България и да задава въпроса „Всичко наред ли е?“.







