Престъпници ли сме, ако нахраним бездомно животно? (ВИДЕО)

Ds olil

През вчерашния ден се проведе обществено обсъждане на Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 7 за реда и условията при отглеждане на животни на територията на Община Казанлък.

По време на обсъждането бурна реакция от страна на заинтересовани граждани предизвика чл.7, точка 11, която гласи:

“ Забранява се приютяването, отглеждането и изхранването на безстопанствени животни и птици на обществени места и в прилежащите площи към сградите в режим на етажна собственост.“.

Гражданите се обърнаха към Теменужка Люцканова – директор на дирекция „Екология и транспорт“ и заместник-кмета на Община Казанлък Даниела Коева с въпросите: „Престъпници ли сме, ако нахраним бездомна котка пред блока? Ще има ли санкции, ако някой види, че го правим?“

Г-жа Коева неколкократно обясни, че приоритет на Община Казанлък е да се намали броя на бездомните животни и си работи усилено в тази посока, чрез провеждане на кастрационни кампании.

Г-жа Люцканова заяви, че Общинския приют ежедневно кастрира безстопанствени кучета. Но въпросът с безстопанствените котки е малко по-особен. При тях кастрация се извършва само по време на кампаниите, предназначени за това.

На въпроса дали храненето на бездомни животни е престъпление, бе отговорено така:

„Не е престъпление, но е административно нарушение.“.

Оказва се, че в Закона за защита на животните е упоменато, че е забранено те да се хранят с остатъци от храна, тоест ако си купим парче пица и дадем половината на бездомно животно, подлежим на административно наказание. Животните могат да бъдат изхранвани само с консервирана или гранулирана храна, специално предназначена за техните нужди.

По време на обсъждането гражданите отправиха няколко основни предложения:

Кастрационни кампании на територията на Община Казанлък да бъдат провеждани по-често, не само два пъти годишно;

Да бъдат поставени хранилки за безстопанствени животни, например такива, които пускат гранули, когато бъде поставено пластмасово шише в тях;

В училищата да се провеждат информационни кампании, относно осиновяване на животни от приютите;

Да бъде изграден Общински приют за котки.

Последното предложение се оказва почти невъзможно за изпълнение. Бе обяснено, че кучетата и котките са напълно различни и видово и законово. Първо да хванеш котка е много по-трудно, задари буйния им нрав и второ, според Закона е забранено при залавянето на котка, тя да бъде упоявана.