Сирни заговезни – денят, в който искаме прошка, се чества 7 седмици преди Великден. Това е един от най-важните празници в българската фолклорна традиция. С него се поставя началото на великденските пости. Празникът се свързва с ритуално палене на огън, обичаят хамкане и кукерите, които гонят злото. Тази година Сирни заговезни бе на 2 март.
В Казанлък за 32-ра година НЧ „Жар 2002“, организира провеждането на обредните ритуали, свързани със Сирни заговезни.
По залез слънце пред Етнографски комплекс „Кулата“ бе накладен огън, в изпълнение на ритуала „Поклади“. Според фолклора, колкото по-високо се извисяват пламъците, на толкова повече здраве и берекет ще се радват жителите на населеното място. Десетки казанлъчани се хванаха на хоро около огъня, за да събудят земята. По традиция, в ритуала се включиха и кукери, които с тежките си хлопки прогониха злото от Казанлък.
Спазен бе и обичаят „Хамкане“. Присъстващите деца се скупчиха около Дора Петкова, която бе вързала парче халва на конец. Традицията повелява децата да се опитат да хванат халвата с уста, без да си помагат с ръце. След дълго надлъгване и заиграване, халвата улови 10-годишният Тервел, ученик в ОУ „Георги Кирков“.
Накрая всички присъстващи скочиха през огъня за здраве – първо мъжете, след това и жените.





























