Златен фонд на радио „Вис виталис“ с гласа на легендарния балкански шампион Бай Цвятко и неговото неподправено чувство за хумор

Ds olil

На днешната дата се навършват 18 години от смъртта на легендата в казанлъшкото колоездене – двукратният балкански и републикански шампион Цвятко Георгиев – Бай Цвятко. Той си замина без шум и незаслужено, в забвение, на достолепните 92 години. А Бай Цвятко, който е първият казанлъшки шампион в спортната история на града на розите, обичаше да дава интервюта, в които припомняше за славните години на колоезденето в града на розите и спечелите от него титли на шосето и пистата.

Публикуваме едно от последните интервюта с колоритния ни спортист от Златния фонд на радио „Вис виталис“ с репортера Красимир Ганев от 2004 г.

Казаното от Бай Цвятко и до днес важи с пълна сила за родната ни действителност – безпаричието съсипва колоездачния спорт, а младите надеждни състезатели напускат пределите на родината в желанието си да намерят реализация и спонсори в чужбина.

Кой е Цвятко Георгиев?

Роден е в с. Сталево, Първомайско. Вече 18-годишен, през 1932година, постъпва на работа в ДВФ-Казанлък/сега “Арсенал”/ като сирак от войната. От далечната 1935 година със закупения от завода английски велосипед “Ралей” бай Цвятко жъне успехи с първия си треньор Цветан Гърдев –Гърдито.

През 1936 година става шампион на България по бързина, в която дисциплина остава непобедим до края на кариерата си. Две години е държавен първенец на колокрос. Два пъти е шампион на издръжливост и два пъти — на шосе. Участва и печели много състезания. Най-големия си успех обаче Цвятко постига на Балканското първенство по колоездене, което се провежда през 1940 година в Букурещ. Става двоен балкански шампион — на спринтовата дисциплина бързина и състезанието на шосе. Особено оспорвано протича шосейното състезание.

След 7 години “на писта” в София отново e Балкански шампион. Печели Обиколката на Витоша, както и четириетапното състезание Варна-София. Два пъти става златен медалист на колокрос, бяга в дисциплините “бързина” и “издръжливост”.

С Протоколно решение No 5/1 от 8 септември 1964 година на Централния съвет на българския съюз за физическа култура и спорт Цвятко Георгиев е удостоен със званието “Заслужил майстор на спорта” и е отличен със златен медал “За особени заслуги”.

През 1989 година по случай 100 години българско колоездене е сред десетте най-добри за всички времена.
За двадесет години – от 1933 до 1953 година бай Цвятко печели десетки медали, купи и признание.
На едно от състезанията в София старта дава борецът Дан Колов, а Цвятко се връща в Казанлък, освен с купата, и с литър одеколон, 10 килограма “Смядовска луканка” и 15 хиляди лева.
Става и почетен гражданин на Казанлък.