„Диалози с дървото“ представя творби на един от доайените в българската резба —павелбанският художник Иван Бубев

Ds olil

Изложбата на дърворезба и дървопластика „Диалози с дървото“ представя част от творчеството на един от доайените в българската резба —павелбанският художник Иван Бубев, и неговия син Лалю Бубев. Откриването е насрочено за 22 март, 17:00 ч. във фоайето на Народно читалище „Напред 1903“ в Павел баня, където изложбата ще остане до Празника на розата – 15 юни.

Куратор е Боян Александров, а изложбата се осъществява по Програма „ЗАЕДНО“ – проект в развитие на екипа на Художествена галерия – Казанлък, с който институцията цели да разшири дейността си и да изгради мрежа от партньорства с други културни и образователни институти, опериращи в региона на Община Казанлък. В рамките на програмата, водени от желанието си за съвместност и приближаване до публиките, екипът ни подпомага осъществяването на идеи на други културни оператори, идеи, свързани с популяризирането на художественото наследство от Долината на розите и неговото съвременно представяне, разбиране, преоткриване.

​Диалогът с дървото за майстора-резбар е диалог с жив природен феномен, с неговите годишни кръгове, корени и клони, жили, пори, цветове и плътност, с топлината му, с духа му. Защото дървото е особен художествен материал. Дори и след неговото изсъхване, то съхранява голяма част от своите характеристики. То остава сякаш живо и за твореца, който му се посвети и познае тайните му. Превръща се в провокатор на общуване, на съзидателен диалог. Всеки път резбарят „говори“ с него, за да визуализира една своя идея. Баланс, съобразяване, приемане и отдаване, напасване, единство — съвместно, заедно, за всяко едно произведение. В името на едно общо – материализирането на идеята за красивото. Предавано през вековете, изкуството на резбата е живо и до днес и то продължава да има своите ярки проявления както в сферата на скулптурата от дърво, под формата на релеф или триизмерна пластика, така и във възприеманата вече за класическа орнаментална дърворезба. И ярко доказателство за това е изкуството на един от доайените в българската резба — художникът Иван Бубев.

​Иван Бубев днес е на 91 години и вече повече от 6 десетилетия той води своя жив творчески диалог с дървото. Продължава да твори в ателието си в своя роден дом в Павел баня. Завършва Националната художествена академия през далечната 1962 г., а негови преподаватели са основоположниците на професионалното образование по дърворезба проф. Асен Василев и доц. Борис Зографов. Но първите уроци и вдъхновения е получил години преди това – от своя самоук баща-резбар Лалю Бубев (1892—1985). Настоящата изложба събира в едно фрагменти от сътвореното от баща и син – фрагменти от едно все по-рядко срещано изкуство, криещо традициите на един древен, но жив и до днес занаят. Тя има ретроспективен и рядък жанров характер. Тя не само презентира творчеството на майстори-дърворезбари от региона, но е и пример за изключителния жест на приемственост между поколенията, за надграждащо съзидание и продължаващо и до днес респектиращо творческо развитие.

​Изкуството на сина Иван Бубев, неговото декоративно, орнаментално и пластично творчество, включва дърворезби и пластики от разнообразен мащаб. Произведения, създадени основно с дърво, но и не само – с вещина и усет той подчинява на идеите си материали като метал, камък и кожа. Творбите му имат изобразителен характер, но със своята изтънчена стилизация, те са идейни, съвременни, колоритни, белязани от авторски почерк и техническа умелост. Типично за него е да подчертава характера на дървото с неговите специфични свойства и фладер. С познанието за тях той работи върху обекти като битови предмети, детски играчки, флорални композиции, при някои от които има животински и човешки фигури, мебели и пространствено-декоративно оформление за различни обществени и битови интериори и екстериори. Днешните му конструктивни и комбинативни творби следват естествената логика на формообразуването и характера на материала, с който работи — дървото. Слънцето, цветята, птиците остават и до сега сред любимите му вдъхновения.

​Може да се каже, че Иван Бубев създава своите произведения сякаш възпитава живи същества – всеотдайно, с постоянство и сърцато. Те са здраво вкоренени в една обработена почва – изкуството на неговия самоук баща. Лалю Бубев полага основите, здравият темел, върху който синът му надгражда многопластово творчество. Бащата е отглеждал животни и от зори до здрач е бил неразделно свързан с природата и своите питомници. Огромната му обич към тях е въплътена в десетки дървени пластики, които той раздава, подарява и съхранява у дома си. В неговото самодейно творчество преобладават животни (овце, кози, волове, крави, елени, мечки, птици), но има още и овчарски геги, релефи, орнаменти, скулптурни портрети, човешки и кукерски фигурки (в духа на местната традиция). Макар да са самобитни и в сферата на примитива, това са произведения, който притежават истински пластически качества и не по-малко важното – те отразяват творческите търсения на времето и мястото, в което живее.

Проектът се осъществява с изключителната подкрепа на г-н Свилен Белчев – секретар на читалище „Напред 1903“ – гр. Павел Баня. Екипът на Художествена галерия – Казанлък изказва своите благодарности на д-р Йордан Гечев, Антония Драганова и Петър Бубев за оказаното съдействие и емоционална подкрепа при реализацията на изложбата, която е част от събитията на Втория национален фестивал „Чудото“, инициирани от Община Павел баня.

Представените в изложбата творби са част от личната колекция на Иван Бубев.

Екип, работил по изложбата:

Боян Александров – куратор

Георги Шаров – художник

Джоана Брадшоу – преводач

Лора Султанова – коректор

Васил Христов – връзки с обществеността

Нено Серкеджиев – транспорт

Боян Антонов – технически сътрудник

НЧ „Напред – 1903“ в Павел баня

ул. „Освобождение” 4

Работно време

8:00 – 12:00 / 13:00 – 17:00

Понеделник – петък

Текст и снимка: Художествена галерия – Казанлък