Тубички с маслени бои за рисуване отпреди повече от половин век са показани в изложбата „Дефицити и носталгии“, с която Регионалният исторически музей – София (РИМ – София) участва в мащабния проект „Глад“ на Художествена галерия – Казанлък. Изложбата е подредена в Къща музей „Ненко Балкански“, филиал на Галерията.
„Дали една творба е автентична, проверяваме именно чрез тези бои“, разказа Христина Грозданова – главен уредник на художествения фонд на РИМ – София по време на гостуването си тук в платформата „Събота в галерията“. Тя допълни, че в един доста дълъг период от време художниците у нас са разполагали единствено и само с тези бои. Творците на са имали друга възможностда си набавят други бои и са ползвали тези, продавани в опаковка с някогашното лого и запазен шрифт на Съюза на българските художници (СБХ). „След 1944 г. са рисували с тези бои и ако специалистите открият, че една картина е рисувана с други – то творбата не е от този период“, посочи Христина Грозданова.
В „Дефицити и носталгии“ са включени и много други експонати: позволително за ползванена радиоприемник за домашно ползване, разпореждане на МВР – ДС за отнемане на софийски жителство, разпределителна карта на физически работници за месо, мазнини, млечни продукти, сапун, ориз от 40-те години, служебна бележка за отпускане на 5 л газ, удостоверение за снабдяване с безплатни билети на пенсионер активен борец против фашизма и капитализма, ръчно плетен бански от вълна и други.
Проектът „Глад“ на местната галерия обединява погледа на 23 съвременни артисти в партньорство с изкуствоведи и музейни специалисти, които представят вижданията си по темата на 23 различни локации в Казанлък. Куратор на проекта е изкуствоведът д-р Милен Алагенски. Едно от най-мащабните у нас изложения „Глад“ ще остане на разположение на публиките до 31 март 2025 г.То е второто издание на проекта в развитие „Навсякъде с изкуството“ на Художествена галерия – Казанлък.









